Kolędowanie

Od 2017 roku, wraz ze Wspólnotą Betlejem z Jaworzna, organizujemy tradycyjne kolędowanie w dniach 26 grudnia oraz 6 stycznia. Wyjście grupy kolędniczej poprzedzone jest każdorazowo warsztatami otwartymi dla wszystkich chętnych, podczas których uczymy się śpiewać i grać kolędy i pastorałki, poznajemy tradycyjne role i przebrania kolędników, ćwiczymy scenariusz, wierszowane życzenia i zabawy taneczne, które wykorzystujemy podczas kolędowania.

Podczas drugiego dnia Świąt Bożego Narodzenia czy święta Trzech Króli nasza banda kolędnicza w kolorowych przebraniach i z hałaśliwymi instrumentami wyrusza kolędować po domach w dzielnicy Jaworzna, w której znajduje się dom Wspólnoty Betlejem, Dąbrowie Narodowej. Poza prywatnymi domami odwiedzamy też np. Hospicjum czy Dom Pomocy Społecznej w Jaworznie.

Kolędowanie w roku 2018 – film autorstwa Mikołaja Uchmana:

Kolędowanie w roku 2017 – ArtFilm Media:

Betlejem to prowadzone przez ks. Mirosława Toszę dom, wspólnota i stowarzyszenie, których główną misją jest pomoc osobom bezdomnym. W Domu Betlejem mieszka kilkunastu bezdomnych mężczyzn, zarabiających na siebie i dom pracą własnych rąk, wykonując prace remontowe, ale także rękodzieło: ikony i ceramikę. Więcej o Betlejem można znaleźć tutaj: https://betlejem.org/